Vi har under denna vecka haft besök av en matematikläraren José Canavera Gonzales från Lanzarote.

Han är matematiklärare och är här genom ett europeiskt utbytesprogram för lärare inom Erasmus+.
Förra veckan besökte han även Älmhult International School i Småland.

Det har varit trevligt för oss att utbyta tankar och ideér om matematikundervisning både på svenska och engelska. José har också fått inblick i hur vi jobbar på vår skola, samt delat med sig om hans vardag på skolan i Lanzarote.

Han jobbar på en motsvarande högstadie/gymnasieskola och undervisar elever från 12-18 års ålder i matematik. Han har besökt våra klasser på högstadiet, tagit del av undervisningen, blivit intervjuad på spanska av spanskgrupperna och varit med på lektionerna.

Vi ser fram emot ett fortsatt samarbete, tex genom E-twinning framöver.